Noví zákazníci a noví klienti

Co všechno čeká obec, která se díky novým domům a jejich obyvatelům zvětší? Na první pohled v podstatě nic moc: nový obytný areál bude stát několik set metrů od okraje obce a upřímně řečeno, z vesnice na areál nedohlédneme a obráceně téměř také ne.


Kdo si nových obyvatel nebude chtít všímat, nemusí. Podnikavější občané Omic si ale pravděpodobně nenechají ujít nové podnikatelské a pracovní příležitosti.


Ty první přinese samotná stavba: stavbaři budou hledat stravování, které by jim mohla nabídnout místní kvalitní restaurace.


Jako příklad toho, co se může dít dál, může sloužit malá vesnice ve středních Čechách, Šestajovice. I tady všechno začalo se stavbaři: místní prodejna Maso-Uzeniny, která se do té doby jen tak tak uživila, přistavila novou část, kde se od rána do odpoledne připravují teplé svačiny a obědy. Další vývařovna vznikla i v prostorách zemědělského družstva. Kvalitní teplé obědy za rozumné ceny začali kupovat i místní rodiny.


S novými obyvateli začala být vesnice zajímavá pro profese, za nimiž se dojíždělo. Novou ordinaci si tu otevřela dětská lékařka. K ní přibyla praktická lékařka a odborník na rehabilitaci. Postavila se nová státní školka a k ještě dvě soukromé s angličtinou a dalšími aktivitami. Místní základní škola má novou moderní tělocvičnu a na návsi je velké dětské hřiště s prolézačkami a pískovištěm. Rekonstrukcí prošla fotbalová klubovna a hřiště. V obci se daří kadeřnici, manikérce, švadleně i fitness centru. Dvěma restauracím i vinárně. Nově vzniklá zahradnická firma se původně starala o zahrádky nových domků, o její služby ale postupně projevili zájem i starousedlíci. Práci tu mají tři truhláři, výborně se daří firmě na terénní úpravy.


Vyšší dopravní frekvence si vyžádala posílení autobusových linek a nové zastávky autobusu. Na kraji obce byla postavena malá benzínka, která nabízí bezkonkurenční ceny paliv a nová samoobsluha.


Jak dokáží Omičtí využít nové výstavby, záleží do značné míry na nich a na šikovnosti obecního zastupitelstva.